
Inställd tågtrafik under helger i maj
Helgerna den 9-11, 16-18 och 23-25 maj går inga tåg på sträckan Göteborg-Alingsås. Bussar ersätter, så räkna med längre restid.
Sedan årsskiftet pågår ett omfattande underhållsarbete på Västra Stambanan. Det påverkar tågtrafiken i båda riktningar mellan Göteborg och Alingsås med många inställda tågavgångar som ersätts av buss.
Under vissa helger har tågtrafiken dessutom varit helt inställd på sträckan och resenärer har hänvisats till ersättningsbussar.
Tre helger i maj påverkas
Även i maj fortsätter tågtrafiken att påverkas på samma sätt under tre helger. Tågstoppen gäller från fredagen klockan 22.00 till söndagen klockan 14.00 vid följande tillfällen:
- 9-11 maj
- 16-18 maj
- 23-25 maj
Ersättningsbuss och längre restider
Du som resenärer hänvisas till ersättningsbussar som går enligt en särskild tidtabell. Räkna därför med längre restider. Notera också att ersättningsbussarna inte stannar i Jonsered under dessa helger, utan resenärer hänvisas istället till ordinarie busstrafik. Sök din resa i förväg i appen Västtrafik To Go för mer information.
Mer information: